میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ چیست؟

در زمان‌های قدیم مصریان باستان پوست خود را با استفاده از سنگ‌های زبر و دندانه‌دار ماساژ می‌دادند تا لایه‌های مرده پوست از بین بروند. به‌این‌ترتیب راه برای تنفس و خون‌رسانی به لایه‌های زیرین پوست باز می‌شد و آسیب‌های پوستی کم‌کم از بین می‌رفتند. میکرونیدلینگ یکی از روش‌های جدید برای درمان آسیب‌های پوستی به‌خصوص جای زخم، جوش و آکنه است که از همین روش الهام گرفته است که سلول های سطح پوست را تخریب و باعث ترمیم و کلاژن سازی مجد خواهد شد.میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چگونه کار میکند؟

میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاه مخصوص میکرونیدلینگ انجام می‌شود. این دستگاه دارای سوزن‌های بسیار ریز و ظریفی است که بعد از قرار گرفتن بر روی پوست در آن سوراخ‌هایی ایجاد می‌کنند. این سوراخ‌ها فضایی برای وارد کردن داروهای درمانی فراهم می‌کنند. این داروها که دوز و نوع آن‌ها با توجه به شرایط فرد بیمار و نوع آسیب پوستی او تعیین شده‌اند، از طریق روزنه‌های ایجاد شده وارد لایه‌های پوست می‌شوند و با تحریک سلول‌های پوستی فرایند ترمیم و بازسازی آن را آغاز می‌کنند.
بیشتر بخوانید: پلاسماجت

کاربردهای میکرونیدلینگ شامل موارد زیر است:

  • درمان انواع اسکار ،جای سوختگی ،جای جوش
  • درمان چین و چروک هایی به وجود آمده در اثر کهولت سن
  • از بین بردن تیرگی زیر چشم
  • از بین بردن لکه های روی پوست
  • از بین رفتن خطوط ایجاد شده بعد از بارداری ، چاقی یا لاغری
  • رفع منافذ باز پوست
  • جوان سازی پوست
  • شفاف و روشن شدن پوست
  • رفع کک و مک
 

میکرونیدلینگ چند جلسه است؟

تعداد جلسات موردنیاز برای درمان آسیب‌های پوستی با استفاده از میکرونیدلینگ به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع پوست، سن فرد، نوع و شدت آسیب و شرایط ترمیم زخم در فرد تاثیر زیادی در روند درمان و بهبودی با استفاده از میکرونیدلینگ دارد. به همین دلیل قبل از هر چیز پزشک شرایط سلامتی فرد را بررسی می‌کند و با توجه به شرایط فردی او تعداد جلسات و زمان هر جلسه درمانی را تعیین می‌کند. بیشتر افراد در ۳ تا ۶ جلسه به نتیجه دلخواه خود می‌رسند. اما بعضی دیگر ممکن است به جلسات بیشتری برای رسیدن به انتظارات خود نیاز داشته باشند. فاصله این جلسات معمولا ۲ تا ۴ هفته است. 

چه زمانی نتایج میکرونیدلینگ را می بینید؟

نتایج با توجه به شرایط پوست شما ، جلسات درمانی و … متفاوت میباشد ، برخی از مراجعین نتایج را سریع تر از دیگران می بینند. سفت شدن اولیه پوست و کاهش منافذ بلافاصله پس از درمان قابل مشاهده است. با این حال نتایج نهایی میکرونیدلینگ را چهار تا شش هفته پس از درمان مشاهده نخواهید کرد. 

عوارض میکرونیدلینگ چیست؟

قرمزی، التهاب، زخم‌های ریز، سوزش از اولین عوارض میکرونیدلینگ هستند که ممکن است باعث نگرانی افراد شوند. این عوارض به دلیل نفوذ سوزن‌ها به عمق پوست ایجاد شده‌اند و کاملا طبیعی هستند. عوارض ایجاد شده پس از عمل ظرف یک هفته تا ده روز بعد از میکرونیدلینگ برطرف خواهد شد. توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت توصیه‌های پزشک و دست‌کاری زخم‌های ریز ایجاد شده، این عوارض طولانی‌تر خواهند شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *